ΒΑΣΙΛΑΙΟΝ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΔΑΝΑΚΟΥ

το μικρό σχολείο!

ΠΙΣΩ

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ.

1. Επίσκεψη στη βιβλιοθήκη του Δήμου Αλέξανδρου Μαγκάκη, χώρας Νάξου.

-    Τρόπος συγκέντρωσης πληροφοριών.

-     Συγκέντρωση πληροφοριών.

-  Παραγωγή γραπτού λόγου. Σκέφτομαι και γράφω : «Η επίσκεψή μας στη βιβλιοθήκη Αλέξανδρου Μαγκάκη, χώρας Νάξου».

2. Δανακός «Το μικρό ορεινό χωριό της Νάξου».

-   Τοπογραφία.

-   Ονομασία.

-   Ιστορία.

-   Κάτοικοι και πληθυσμός.

3. Φύλλα εργασίας.

-   Προσανατολισμός στα αρχαία χρόνια.

-   Το ποίημα του Βιζυηνού : «Ημερονύκτιο».

( Το ταξίδι του ήλιου. Εμείς και ο κόσμος, Α΄ τάξη, σελίδα 39).

-   Τι είναι πυξίδα.

-   Κατασκευάζουμε τη δική μας πυξίδα.

-   Προσδιορισμός της θέσης του Δανακού στο χάρτη του νησιού.

( Παρασταίνουμε το τόπο μας. Εμείς και ο κόσμος, Β΄ τάξη, σελίδα 56).

-    Σχολιασμός της αύξησης ή μείωσης των κατοίκων στο πέρασμα των χρόνων, με τη βοήθεια πληροφοριών που οι μαθητές συγκέντρωσαν με ερωτηματολόγιο από κατοίκους του χωριού!.

-   Κατασκευάζουμε με τη βοήθεια του πίνακα τη γραφική παράσταση των κατοίκων του χωριού στο πέρασμα των χρόνων.

( Πώς κατασκευάζουμε γραφικές παραστάσεις. Τα μαθηματικά μου, ΣΤ΄  τάξη, δεύτερο μέρος, σελίδα 128).

-   Με τη βοήθεια του πίνακα των απογραφών βρίσκουμε την αύξηση ή μείωση των κατοίκων από απογραφή σε απογραφή.

( Εκφραζόμαστε με ποσοστό στα εκατό.  Τα μαθηματικά μου, ΣΤ΄  τάξη, δεύτερο μέρος, σελίδα 58).

-   Βρίσκουμε το μέσο όρο των κατοίκων του χωριού σύμφωνα με τις απογραφές.

( Πώς κατασκευάζουμε γραφικές παραστάσεις (2). Τα μαθηματικά μου, ΣΤ΄  τάξη, δεύτερο μέρος, σελίδα 132).

-   Σχηματίζουμε προβλήματα και τα λύνουμε.

( Λύνουμε προβλήματα ποσοστών (2). Πώς βρίσκουμε το τελικό ποσό. Τα μαθηματικά μου, ΣΤ΄  τάξη, δεύτερο μέρος, σελίδα 69.

Λύνουμε προβλήματα ποσοστών (3). Πώς βρίσκουμε το αρχικό ποσό. Τα μαθηματικά μου, ΣΤ΄  τάξη, δεύτερο μέρος, σελίδα 74.

Λύνουμε προβλήματα ποσοστών (4). Πώς βρίσκουμε το ποσοστό στα %. Τα μαθηματικά μου, ΣΤ΄  τάξη, δεύτερο μέρος, σελίδα 78.

ΠΙΣΩ

Παραγωγή του κειμένου της εργασίας μας που αναφέρεται στο Δανακό με τη βοήθεια της εργασίας του Νίκου Κεφαλληνιάδη : «Δανακός. Το μικρό ορεινό χωριό της Νάξου», «Οι Δημογραφικές Εξελίξεις στη Νάξο κατά τα έτη 1951, ’61, ’71, ’81 και ’91» του Κωστή Στυλ. Λεβογιάννη και των πληροφοριών από τα φύλλα εργασίας μας.